Kolon Kanseri Nedenleri

Kolon Kanseri Nedenleri arasında başlıca sayacağımız nedenler şunlardır:

  • Kalıtsal yatkınlık,
  • Gen bozuklukları,
  • Kırmızı et tüketiminin fazla olması (domuz eti, sığır eti, kuzu eti),
  • Küçük dozlarda bile olsa sıklıkla alkol tüketimi,
  • Sigara,
  • Yerleşik yaşam biçimi,
  • Taze sebze ve meyveler, hububat ve tahılların yanı sıra balık ve kümes hayvanları diyetinde yetersiz beslenme,
  • Bu faktörlerin her biri poliplerin ortaya çıkmasına ve dolayısıyla kolorektal kanserin gelişimine neden olabilir.

kolon kanseri nedenleriKolon kanseri nedenleri içerisinde ek olarak aşırı kilo, fiziksel aktiviteden yoksunluk (hipodinami) ve yaşlılık sıklıkla kabızlık ve kronik yavaşlamış bağırsak süreçleri eşlik eden kolorektal kansere katkıda bulunur.

Genel olarak, hastalık 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık görülürve daha genç yaşta neoplazi görülme ihtimali mevcuttur.

Eskiden kolorektal kanserlerin erkeklerde daha sık teşhis edildiği görüşü hkimdi. Ancak istatistikler bu sonuca destek vermez ve her iki cinsiyette de tümörler eşit derecede yaygındır.

Bağırsak kanseri söz konusu olduğunda, kural olarak, tümörün kalın bağırsak lokalizasyonuna atıfta bulunur. Çoğunlukla rektum etkilenir, ayrıca sigmoid ve kör bağırsakta görülmektedir.

Kalın bağırsağın doğal büklüm yerlerinde hepatik ve dalak büklümlerinde bir neoplazmın ortaya çıkması mümkündür. Listelenen bölümlerde bağırsak mukozasının buzağılarla en uzun süre teması, özellikle de kabızlık ile gerçekleşir.

Buna ek olarak, bağırsak içeriğinin tutarlılığı daha yoğun bir şekilde değiştiğinde, özellikle bağırsağın lümeninin doğal olarak daraldığı alanlarda (karaciğerin ve dalak bölgesindeki bükülme) mukozanın dışkının ilerlemesi sırasında travmatize edilmesi mümkündür.

İNCE BAĞIRSAK KANSERİ

İnce bağırsağın kanseri nadir bir fenomendir. Sebepler arasında iltihaplanma süreçleri, genetik anormallikler ve gıda maddelerinden gelen kanserojen etkileri belirlenebilir. Hastalığın başlangıç evrelerindeki semptomatik, enflamatuar süreçlerin (enterit), Crohn hastalığının, çölyak hastalığının (enteropatinin gelişimiyle glutene tahammülsüzlüğü) belirtilerine yetmez veya çok benzerdir. Bu gibi durumlarda, hastalar malign tümörlerinde büyüme ihtimalini bilmeyebilirler.

Hastalar arasında erkekler sayıca daha fazladır ve kadınlarda ince bağırsak kanseri daha az sıklıkla teşhis edilir.