Kolon Kanseri Tedavisi

kolon kanseri tedavisiKolon Kanseri Tedavisi üzerine konuşacak olursak; Genel olarak, jejunumun başlangıç kısmı veya ileumun terminal kısmı etkilenir, ancak duodenal kanser gelişiminin, özellikle ülseratif lezyonlar varsa, mümkün olması mümkündür. Ülserlere kronik tekrarlayan enflamasyon eşlik ettikten sonra kusurun kenarlarında yara izi, mukozanın kusurlu rejenerasyonuyla polip oluşumu, kanser riski artar, bu nedenle bu hastalar ülserin şiddetli bir belirti bulunmadığı halde gastroenterolog tarafından düzenli olarak muayene edilmelidir.

Diğer tüm habis tümörlerde olduğu gibi bağırsak kanseri otonomik büyüme özelliğine sahiptir. Belirgin  hücrelerin atipi ve normal doku farklılaşmasının kaybedilmesi ile kontrolsüz bölünme ile karakterizedir, ancak bazı özellikleri de vardır:

Kolorektal kanser nispeten yavaş bir büyüme ile karakterizedir ve tümör kendisi, bağırsak duvarının küçük bir kısmı tarafından sınırlıdır, iltihaplı değişiklikler eşlik eder ve uzak metastazların yokluğunda komşu organlara ve dokulara yayılabilir.

Uzak metastazın tüm vakalarında pratikte karaciğer metastazı tespit edilir; bu da bağırsaktan kan akışı özelliklerine bağlıdır.

Uzman Dr. Ünal VURAL’ın Bitkilerle Gelen Şifa Başlıklı Ülke TV’de Yayınlanan Haberi

 

 

Bağırsakta Çeşitli Tümörler Oluşması ve Büyüme İhtimali

Bağırsakta çeşitli tümörler oluşması ve bağırsak kanseri ile diğer lokalizasyonlardaki tümörler arasında çok merkezli büyüme ihtimali.

Transvers kolonda veya sigmoidde kanser tespit edilmesi durumunda, organ fragmanının çıkarılması – yani rezeksiyona gerek duyulur.

Bağırsak üzerindeki işlemler birkaç aşamada gerçekleştirilebilir; kolostomi, oluşturulan delikten bağırsağın geçici olarak boşaltılması için ön karın duvarına eklenir. Daha sonra, bu tür işlemler içeriğin anal kanala doğal geçişini korumak için rekonstrüktif cerrahi tekrar doğal dışkı akışı sağlanır.

Kolon Kanseri tedavisi’nde, Kemoterapi, palyatif cerrahi sonrası ek bir tedavi metodudur.

En kompleks ve travmatik olanı rektumdaki ameliyatlardır. Tümörün orta ve üst bölgede bulunması durumunda, anal sfinkterin korunmasıyla organ fragmanının rezeksiyonuna izin verilir. Ancak çoğunlukla, dışkının çıkarılması için kasık alanında bir kolostomi oluşmasıyla ve rektumun tamamen  çıkarılması gereklidir.

Bu müdahaleler, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür ve normal yaşama uyarlamayı engeller. Rektumun sfinkterini yeniden oluşturan ve doğal leğene yakın bir defekasyon hareketini sürdüren plastik ve rekonstrüktif ameliyatlarla desteklenir.